Wykorzystanie TIK w edukacji: czy technologia może zastąpić nauczyciela?

Kiedyś myślałem, że nauczyciela nic nie zastąpi. W końcu to on zaraża swoją pasją, to dzięki niemu odkrywamy nowe horyzonty wiedzy. Ale czy na pewno? Technologia Informacyjno-Komunikacyjna (TIK) coraz bardziej zmienia oblicze edukacji. I oto stoi przed nami pytanie: czy TIK może zastąpić nauczyciela?

Współczesne technologie dają niesamowite możliwości. Szkoły z całego świata wprowadzają tablety, smartfony, komputery czy tablice interaktywne do swoich sal lekcyjnych. W Polsce również coraz więcej placówek korzysta z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą TIK. Nauczyciele, którzy już miały styczność z tymi narzędziami, dobrze wiedzą, jakie korzyści mogą przynieść.

Jednym z najciekawszych zastosowań TIK, które zyskało na popularności w roku szkolnym 2023/2024, jest zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości (AR) w nauczaniu historii. Na przykład, za pomocą specjalnych okularów AR uczniowie mogą "przenieść" się w czasie i przestrzeni, aby zobaczyć, jak wyglądała bitwa pod Grunwaldem, spacerować po starożytnym Rzymie lub uczestniczyć w koronacji królów Polski. To niesamowite, jak technologia może wzbogacić proces nauczania i uczynić go bardziej atrakcyjnym.

Ale czy technologia może zastąpić nauczyciela? Moim zdaniem nie. Technologia jest tylko narzędziem, które może wspomóc proces nauczania. To nauczyciel nadaje mu wartość, wprowadza kontekst i kieruje uwagę ucznia tam, gdzie jest to potrzebne. Jak mawiał Jan Amos Komensky, "Nauczyciel musi być jak świeca, która sama się wypala, aby oświetlić innych".

Obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, 1878 r. a na pierwszym planie uczeń wykorzystujący gogle VR do oglądania obrazu
Bitwa pod Grunwaldem VR, Jan Matejko, 1878 r.

Technologia jest niesamowita, ale nie może zastąpić ludzkiego kontaktu, emocji, pasji, które nauczyciel przekazuje uczniowi. TIK jest narzędziem, które może ułatwić i uatrakcyjnić proces nauczania, ale prawdziwa magia dzieje się w relacji między nauczycielem a uczniem.

Nauczyciel korzystający z tabletu do prowadzenia lekcji z uczniami.

Technologia w edukacji to już nie przyszłość, to teraźniejszość. Wirtualna rzeczywistość (VR), druk 3D i tablety rewolucjonizują sposób, w jaki uczymy i uczymy się. Oto kilka praktycznych przykładów, które pokazują, jak można zastosować te technologie w nauczaniu różnych przedmiotów w szkole i na uczelni wyższej.

VR (Wirtualna Rzeczywistość):

• Geografia i Historia: VR pozwala nauczycielom na przeprowadzanie wirtualnych wycieczek do miejsc historycznych i geograficznych. Dzięki temu uczniowie mogą zwiedzić starożytne piramidy w Egipcie czy Wielki Mur Chiński bez opuszczania sali lekcyjnej. Wirtualne podróże oferują bardziej wciągające i realistyczne doświadczenie.

• Nauki przyrodnicze: VR może być używane do wirtualnych wycieczek po układzie słonecznym, ciele ludzkim czy ekosystemach. To umożliwia uczniom zrozumienie złożonych procesów i struktur w bardziej interaktywny sposób.

• Języki obce: Uczniowie mogą korzystać z VR, aby odwiedzać wirtualne miasta w krajach, których język się uczą. Zanurzenie w kulturze i praktyka języka w realnym kontekście pomaga w nauce języka obcego.

Druk 3D:

• Biologia: Druk 3D umożliwia tworzenie modeli organów ludzkich czy struktur komórkowych, co pozwala uczniom na bardziej zrozumiałe i wizualne doświadczenie.

• Geometria i matematyka: Uczniowie mogą projektować i drukować modele 3D różnych brył geometrycznych, co pomaga zrozumieć pojęcia takie jak objętość, powierzchnia czy symetria.

• Sztuka i projektowanie: Druk 3D pozwala uczniom na tworzenie własnych projektów artystycznych czy przedmiotów użytkowych, co pozwala na rozwijanie kreatywności i zdobywanie umiejętności projektowania.

Tablety:

• Interaktywne notatki i prezentacje: Nauczyciele mogą korzystać z tabletów do tworzenia interaktywnych prezentacji i notatek, które uczniowie mogą później przeglądać i edytować na swoich własnych urządzeniach.

• Aplikacje edukacyjne: Wiele aplikacji edukacyjnych dostępnych na tablety umożliwia uczniom naukę języków, matematyki, nauk przyrodniczych w bardziej interaktywny i angażujący sposób.

• Tworzenie multimediów: Tablety umożliwiają uczniom tworzenie własnych filmów, animacji czy muzyki jako część projektów szkolnych, co pozwala na rozwijanie umiejętności medialnych i kreatywności.

Technologie te dostarczają nowych i ekscytujących sposobów uczenia się i nauczania, które mogą sprawić, że nauka stanie się bardziej angażująca, interaktywna i efektywna. Korzystanie z VR, druku 3D i tabletów w edukacji może przynieść wiele korzyści zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.

Nauczyciel wykorzystuje technologię IT do nauczania

Podsumowując, TIK niesie ze sobą wiele korzyści. Może uczynić proces nauczania bardziej atrakcyjnym, interaktywnym i dostosowanym do potrzeb współczesnych uczniów. Ale nie zapominajmy, że to nauczyciel jest sercem edukacji. To on inspiruje, motywuje i kształtuje młode umysły. Technologia jest tylko narzędziem, które może pomóc w tej misji.